Odpovědět 

Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Metoda racionálního vhledu
Autor Zpráva
Tereza Vandrovcová Offline
Administrator

Připojen(a): May 12
Příspěvek: #1
Metoda racionálního vhledu
Pro všechny, kteří nepřestali přímo s našimi semináři http://exkuraci.cz (těm je určena sekce Absolventi), ale na základě samostudia knihy (např. Allen Carr Snadná cesta, jak přestat kouřit) nebo po navštívení obdobného semináře v zahraničí.

Prosíme podělte se o svou zkušenost. Bude neocenitelná pro ostatní poutníky na cestě ke svobodě z nikotinové závislosti.
27. 08. 2012 15:47
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Odpovědět s citací příspěvku
Bláznivý Petříček Offline
Návštěvník
*

Připojen(a): June 13
Příspěvek: #2
RE: Metoda racionálního vhledu
Drahé dámy,
zajímalo by mne, zde tato metoda je dodatečným pojmenováním přístupu A. Carra či byla využívána i k jiným účelům již dříve? Existuje o této metodě nějaká literatura?

Děkuji
2. 06. 2013 16:53
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Odpovědět s citací příspěvku
Bláznivý Petříček Offline
Návštěvník
*

Připojen(a): June 13
Příspěvek: #3
K samotné knize, je špatně napsaná, opakuje se, neuvádí skoro nic nového kromě dosud nepoznané nudy, ale i přes všechny negativa může pomoci váhajícím vydržet na správné straně.
2. 06. 2013 16:57
Administrator

Příspěvek: #4
Dobrý den,
tato metoda se používala již dříve na léčbu jiných závislostí např. na alkoholismus, dnes i třeba na gamblerství (literaturu ohledně využití na jiné závislosti nyní k dispozici nemám, ale mohu ji vyhledat v databázích, máte-li zájem).
Její použití na závislost zpopularizoval (zejména v Anglii) Carr jako jeden mezi prvními, ale paralelně s ním (a někdy též na vyšší úrovni odbornosti) rozvíjeli aplikaci této metody na nikotinismus další zajímaví autoři. Pokud se vám Carrova kniha zdála nudná a vládnete angličtinou, pak doporučuji knihu Freedom from Nicotine od Johna Polita. Je mohem systematičtější i názornější.
Zajímavé jsou též knihy "The Nicotine Trick: The Totally New Way To Stop Smoking" od Neil Casey a ještě o něco odbornější (spíše pro terapeuty) publikace "Cognitive-Behavioral Therapy for Smoking Cessation: A Practical Guidebook to the Most Effective Treatments" od Perkins, Conklin a Levine.
3. 06. 2013 1:25
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Odpovědět s citací příspěvku
Martin Offline
Návštěvník
*

Připojen(a): August 13
Příspěvek: #5
Dobrý den, přečetl jsem si už většinu věcí na tomto webu a chtěl bych také popsat svojí zkušenost s odvykáním. Kouřil jsem asi od 16 do 20 let a pak jsem znovu začal ve 24 letech, dnes je mi skoro 41, a za ty roky jsem viděl jak se moje spotřeba cigaret pořád zvedala, z 20 na 30, pak na 40 a poslední 2 roky 45-60/ den. Zkoušel jsem přestat zhruba každé 2 roky, naposledy 2x pomocí léku Champix a bezvýsledně, vydržel jsem tak 4 dny a trpěl jsem pocitem ztráty, už jsem se pomalu smířil s tím, že nikdy nepřestanu, že na to prostě nemám vůli. Na začátku srpna jsem se od jedné rakušanky dozvěděl, že přestala kouřit po přečtení nějaké knihy, tak jsem po návratu z dovolené zapátral na netu a narazil na knihu A. Carra Jak snadno přestat kouřit a hned jsem si ji objednal ( to byla neděle 4.8.), knížka přišla ve středu a začal jsem jí hned číst a u toho jsem intenzivně kouřil a pil vodku, za hodinu jsem byl v půlce a bál jsem se, že to budu mít za chvíli přečtené a že nejsem připravený přestat kouřit, tak jsem zpomalil a knížku dočetl v pátek a s tím, že jsem si řekl, že přestanu v neděli ( v sobotu večer poslední cigareta). Během čtení knížky jsem také prostudoval tento web (související články, odkazy na zdraví, vyjádření absolventů i vaše kuřácké příběhy) a to vše při stejné intenzitě kouření, tj. jednu od druhé. Ale také jsem viděl, jak se mi srovnávají věci v hlavě, tlumočil jsem to ženě ( kouřila 20-30/ denně) a začal jsem cítit naději, že by to mohlo vyjít.
Takže jsem s tím v neděli 11.8 opravdu seknul ( moje žena o den později) a nekouříme. A musím říct, že si nekouření opravdu s nadšením užíváme, což pro mě bylo dříve nepochopitelné. Pijeme dál kafe, já už jsem byl jednou v hospodě s kamarády kuřáky a ustál to. Jediná věc, kterou jsme asi zásadně změnili je, že jsme začali snídat. A jako další pozitivní věc vnímám ztrátu chuti na alkohol.
Někdo může namítnout, proč sem vlastně píšu, když je to teprve 9 den, co nekouřím, ale kdo to zažil, tak ví o čem mluvím...žádné drastické abstáky, občas myšlenka na cigaretu, ale to se dá zvládnout a hlavně v sobě cítím tu vzrůstající naději, energii, odhodlání, které jsem předtím nezažil...takže této metodě ( a jak jsem pochopil, tak semináře exkuřáci provádějí něco velmi podobného, jen během jednoho dne) jen palec nahoru
19. 08. 2013 13:36
Administrator

Příspěvek: #6
Dobrý den,
moc děkujeme za Vaší zkušenost, která je velmi cenná a inspirativní.
Moc dobře chápu, proč v tom již po devíti dnech máte jasno, protože jsem to prožívala velmi podobně (jenom mě ze začátku mrzely komentáře kuřáků i nekuřáků typu "povíme si za měsíc". Jenže pak to bylo "povíme si za rok" a teď po třech letech už mi konečně nikdo kuřáckou budoucnost nevěštíSmile

Přeji hodně štěstí a ještě jednou díky,
Tereza
19. 08. 2013 16:43
Martin Offline
Návštěvník
*

Připojen(a): August 13
Příspěvek: #7
Zdravím všechny,

můj první příspěvek jsem psal devátý den nekouření, tak bych se rád poděli o další zkušenosti bývalého kuřáka. Za 6 dní to budou 4 měsíce co s manželkou nekouříme. Doma máme ještě několik popelníků pro návštěvy, protože nechceme být ti militantní nekuřáci, ale upřímně, radši bych je zrušil. Občas se přistihnu, že když u nás paříme, tak chvíli kuřákům zavidím, jakoby něco v mé hlavě mi říkalo, že s cigaretou byl život zábavnější. Neumím říct, jestli ano nebo ne, ale myslím si že ne a tak jsme si zatím nezapalili. Zatím jsem za peníze uštřen=é za 3 měsíce byli v říjnu v Turecku, kde kouřili snad všichni Smile shrnuto, podtrženo, po 4 měsících jsou naše dojmy, že je fajn nekouřit ( finančně, zdravotně) ale musíme si srovnat psychiku na úroveň člověka, který nikdy nekouřil a netuší v čem spočívá "kouzlo" kouření Smile
5. 12. 2013 19:08
Administrator

Příspěvek: #8
Zdravím, díky moc za podělení se o svou zkušenost a gratuluji. Taková ta nostalgie po tom, že to vlastně byla zábava, je jen pozůstatek toho, že si mozek někde vzadu ještě pamatuje, že když byl člověk závislý, tak to bez cigaret nebyla žádná legrace. Jak se má člověk bavit s přáteli a zároveň trpět absťáky? Rozhodně bych se však nenechala rozhodit tím, že se takové myšlenky ještě občas objevují. Já mám např. s cigaretami spojenou většinu mého dospívání a dospělého života, takže tam mám i různé nostalgické vzpomínky spojené s cigaretovým kouřem. Velmi mi však pomáhá si uvědomit, že kouzelné byly ty okamžiky samotné, nikoliv cigarety, které je (z nutnosti) doprovázaly.

My, kteří jsme si tím prošli, už nikdy nebudeme naprostým nedotčeným nekuřákem, který neví, v čem je to pomyslné kouzlo (kouzlo utišení absťáku), ale budeme exkuřáky. Nevýhodou tohoto stavu je to, že vás ke kuřáctví vrátí byť i jediná cigareta. Výhodou je, že si na to možná díky tomu dáte větší pozor a nespadnete do toho tak snadno jako někdo, kdo je začínající a příležitostný kuřák a ještě netuší, jak záludná je tato past a jak cigarety ovlivňují naší mysl.

Přeji hodně štěstí do dalších dní a budu ráda, když zase napíšete.
6. 12. 2013 20:08
Herika Offline
Diskutující
**

Připojen(a): January 17
Příspěvek: #9
Slyším poprvé o této knížce. Vážně funguje? Smile
27. 01. 2017 10:52
Administrator

Příspěvek: #10
Ano, spoustě lidem pomohla.
Měli jsme na semináři lidi, kteří díky ní přestali třeba na rok, ale neměli něco úplně vyřešené, což jsme pak dořešili a měli klid Smile
Ale znám i lidi, kteří s ní přestali a už nezačali.
1. 02. 2017 14:07
Irena Kolmanová Offline
Diskutující
**

Připojen(a): February 17
Příspěvek: #11
Já o ní už slyšela a četla pak o ní nějaký články a diskuze. Možná si jí ze zvědavosti koupímSmile))
17. 02. 2017 9:51
AlaHuge Offline
Diskutující
**

Připojen(a): April 17
Příspěvek: #12
To zní zajímavě Smile
6. 09. 2017 11:30
Odpovědět 

Skok na fórum:

Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)
KontaktyExkuřáci.czNahoruNa obsahOdlehčený (archivační) módRSS